KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4217424
*
nr 421 7424
Gouache
John Carlsson, Köpenhamn, 45x37
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 augusti 2006
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller danmark dansk danskt gouache john carlsson köpenhamn skandinavien skandinaviskt täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 421 7424
Gouache
John Carlsson, Köpenhamn, 45x37
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 augusti 2006 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller danmark dansk danskt gouache john carlsson köpenhamn skandinavien skandinaviskt täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12